Wszystko co musisz wiedzieć o zasiłkach w Holandii

zwrot podatku z holandii

Granice Unii Europejskiej są otwarte i wielu Polaków decyduje się na wyjazd w poszukiwaniu pracy. Przenoszą się do innych krajów, gdzie można zarabiać w euro. Jednym z popularnych kierunków jest Holandia. To piękny kraj, a zarobki tam są naprawdę wysokie. Jednak każdemu z nas może podwinąć się noga. Zdarza się też, że poszukujemy innego źródła dochodów. Warto więc zorientować się jak ubiegać się o zasiłek w Holandii.

Zasiłek rodzinny na dziecko w Holandii

Jeżeli pracujemy lub mieszkamy w Holandii możemy ubiegać się o zasiłek na dziecko, który jest nazywany kinderbijslag. Przysługuje on na dzieci, które nie są jeszcze pełnoletnie, czyli nie skończyły 18 lat. Ma on przede wszystkim pokrywać koszty utrzymania i wychowania naszych podopiecznych. Nie bez powodu warto używać tego określenia, przysługuje on nam bowiem nie tylko na nasze biologiczne dzieci. Może być przyznany na maluchy adoptowane, takie dla których jesteśmy rodziną zastępczą, na naszych pasierbów i na inne dzieci, które wychowujemy i utrzymujemy jakby były nasze.

rozliczenie dochodów zholandiiJeżeli chcemy ubiegać się o taki zasiłek to musimy pracować na terenie Holandii lub być tam zameldowanym. Niezbędne jest opłacanie przez nas składek na ubezpieczenie społeczne. Dziecko oczywiście musi pozostawać na naszym utrzymaniu. Często zdarza się, że osoba składająca wniosek o zasiłek jest zameldowana w Holandii jednak dziecko nie jest zameldowane w tym samym miejscu. Jeżeli nie jesteśmy zameldowani pod wspólnym adresem to niezbędne przedstawienie dowodów przekazywania środków pieniężnych na jego utrzymanie – w takiej sytuacji dobre będą chociażby wyciągi bankowe.

Zasiłek rodzinny w Holandii jest wypłacany kwartalnie. Na dzieci do szóstego roku życia to 191,65 euro. Na maluchy wiekowe pomiędzy szóstym a dwunastym rokiem życia to 232,71 euro, natomiast na pociechy pomiędzy dwunastym a osiemnastym rokiem życia to 273,78 euro. Wypłata pieniędzy będzie nam się należeć w kwartale następującym po miesiącu, kiedy urodziło nam się dziecko. Okresy zasiłkowe zaczynają się w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Polacy zazwyczaj wyjeżdżają do Holandii do pracy, jednak mogą się zdarzyć sytuacje kiedy ją stracimy. W takim przypadku często możemy liczyć na zasiłek dla osób bezrobotnych czyli WW-uitkering. Jeżeli chcemy się o niego ubiegać w czasie 36 tygodni musimy przepracować ich co najmniej 26. Warto wiedzieć, że nie ma znaczenia czy pracowaliśmy u jednego, czy u wielu pracodawców oraz ile godzin w tygodniu pracowaliśmy. Kiedy spełnimy te warunki możemy liczyć, że urząd pracy przyzna nam zasiłek minimalny na 3 miesiące.

Powinniśmy wiedzieć, że nie otrzymamy zasiłku jeżeli sami odejdziemy z pracy lub zrezygnujemy z przedłużenia umowy. Również zwolnienie dyscyplinarne dyskwalifikuje nas od otrzymywania takich świadczeń.

Nie możemy się też o niego ubiegać kiedy mieszkamy w Polsce. Mamy jednak możliwość dokonać tzw. transferu zasiłku. Polega to na tym, że kiedy otrzymaliśmy zasiłek w Holandii i postanawiamy wrócić do Polski składamy odpowiednie dokumenty i wtedy otrzymujemy świadczenie w Polsce. Jednak pamiętajmy, ze po otrzymaniu zasiłku w Holandii musimy tam pozostać przez minimum cztery tygodnie i szukać pracy.

zwrot podatku z holandii

Zwrot podatku z Holandii

Jeżeli pracujemy w Holandii możemy podnieść nasze dochody również poprzez uzyskanie zwrotu podatku. Warto podjąć takie starania, nawet jeżeli pracowaliśmy przez krótki czas, ponieważ może on wynosić nawet kilkaset euro. Jeżeli chcemy starać się o zwrot podatku z Holandii powinniśmy mieć kartę podatkową Jaaropgaaf lub ostatniego Salarisa. Niezbędne będzie też zaświadczenie UE/WE, które będzie poświadczać nasze dochody osiągnięte w Polsce.

To tylko część informacji o zasiłku i o zwrocie podatku w Holandii. Możemy tam również zdecydować się na Heffingskorting – rozliczenie z partnerem fiskalnym. Heffingskorting to dodatkowe pieniądze dla osób o wyższych dochodach. Mamy też możliwość ubiegać się o Zorgtoeslag, czyli dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii oraz o ulgę podatkową na dzieci InkomensafhankelijkeCombinatiekorting. Jak widać możliwości jest wiele i najlepiej zgłosić się do doświadczonego partnera, który pomoże nam zoptymalizować cały proces.