Zapraszamy do kontaktu z nami. Prosimy o wypełnienie formularza znajdującego się poniżej.
O serwisie
W tym miejscu dowiesz się wszystkiego, co związane jest z prowadzeniem rzetelnej, nowoczesnej księgowości oraz rachunkowości. Nasi eksperci pokażą ci najlepsze metody pracy z klientami, narzędzia, modele biznesowe oraz sztuczki, dzięki którym wykonywane czynności będą szybsze i sprawniejsze. Biuro-rachunkowe to serwis dla Ciebie!
Polski złoty
Kod ISO 4217
PLN
Państwo
Polska
Poziom inflacji
3,7%[1]
Podział
1 złoty = 100 groszy
Symbol
zł – złoty
gr – grosz
Monety
1, 2, 5 (zł); wyższe nominały (do 500 zł) używane w biciu monet kolekcjonerskich/bulionowych
1, 2, 5, 10, 20, 50 (gr)
Płacenie podatków prędzej czy później dotknie każdego z nas. Bardzo ważne jest, aby wszelkie opłaty i deklaracje podatkowe były składane zgodnie z wyznaczonymi przez urząd skarbowy terminami (dotyczy to przede wszystkim zeznań podatkowych online i w tradycyjnej formie papierowej). Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych terminów płatności wraz z określeniem podmiotów i treści obowiązków podatkowych:
Wpłata zaliczki na podatek dochodowy. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, działy specjalne produkcji rolnej, osiągające przychody z umowy najmu, podnajmu lub dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze zobowiązane są do takiej wpłaty do 20 dnia każdego miesiąca (od stycznia do listopada) za miesiąc poprzedni. Za miesiąc grudzień – do 20 grudnia.
Wpłata zaliczki miesięcznej na podatek dochodowy. Podatnik osiągający dochody bez pośrednictwa płatników (z tytułu pracy za granicą, działalności określonej, renty lub emerytury) zobowiązany jest do dokonania zapłaty do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano dochód (za miesiące od stycznia do listopada).
Wpłata ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Podatnicy obciążeni ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, którzy wybrali kwartalny system rozliczenia, zobowiązani są do zapłacenia podatku do 20 dnia następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony.
Roczne rozliczenia podatkowe. Podatnicy obliczający podatek na podstawie skali podatkowej, o której mowa w artykule 27 ust. 1 ustawy PIT, zobowiązani są do złożenia swojej deklaracji podatkowej do właściwego urzędu skarbowego (PIT-36 lub PIT-37) do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.