Zarządzanie budżetem domowym

Budżet domowy

Co zrobić, aby na wszystko starczyło? Jak podołać ciągle rosnącym cenom żywności, energii elektrycznej, gazu i innych niezbędnych do życia produktów, przy niezmieniających się zarobkach? Czy w tym miesiącu mogę sobie pozwolić na odrobinę luksusu, czy lepiej z tym poczekać do następnego miesiąca? – Te i wiele innych pytań zadajemy sobie po każdej wypłacie i ciągle nie możemy się nadziwić, co się dzieje z zarobionymi przez nas pieniędzmi, gdzie one takk szybko znikają, skoro nic innego niż zwykle nie kupujemy.

Jak zorganizować domowy budżet, aby w każdym miesiącu zapłacić wszystkie niezbędne rachunki, nie oszczędzać na jedzeniu i żeby jeszcze coś zostało na drobne przyjemności. Oczywiście, przede wszystkim, zależy to od tego jaką kwotę będziemy mieć do dyspozycji. Zarabiając poniżej średniej krajowej, naprawdę bardzo trudno związać koniec z końcem i wygospodarować trochę grosza na koniec miesiąca. Z kolei mając do rozporządzenia wielkie kwoty pieniężne, nie trzeba się zastanawiać na co je wydać, a na czym oszczędzić.

Istnieje jednak kilka prostych zasad gospodarowania domowym budżetem. I nie trzeba być profesjonalnym księgowym, aby je znać i wprowadzać w życie.

Podstawową zasadą, jakiej należy się trzymać, jest rozliczenie się ze wszystkich zobowiązań w pierwszej kolejności, a dopiero potem zagospodarowanie tego co nam zostanie. A więc spiszmy sobie w notesie wszystkie rachunki i powtarzające się comiesięcznie wydatki wraz z orientacyjnymi kwotami, jakie musimy na nie wydać. A następnie zaraz po otrzymaniu wypłaty, wywiążmy się z tych zobowiązań. Potem udajmy się na duże zakupy z wcześniej zrobioną listą niezbędnych produktów, jakich będziemy potrzebować w przeciągu tego miesiąca. Dzięki temu prostemu zabiegowi unikniemy częstych wyjazdów do sklepów po jakąś drobnostkę (oszczędzimy w ten sposób paliwo) i kupowania przy okazji czegoś, co kiedyś może się przydać.

Można także przez cały miesiąc robić listę wszystkich naszych wydatków, a pod koniec, podsumować na co wydajemy najwięcej, a na co najmniej. Czy rzeczywiście wszystko, co kupujemy jest nam niezbędne, czy możemy z czegoś zrezygnować, aby zaoszczędzić.

Najważniejsze w prowadzeniu budżetu domowego jest to, aby wszystkie wydatki mieć pod kontrolą i nauczyć oceniać nasze finansowe możliwości – nie przeceniać ich, bo może się okazać że nie starczy do końca miesiąca.